Video Özet Rehberi

Araştırmanız İçin Bir Video Özeti Oluşturun ve Araştırmanızı Kendi Kelimelerinizle Tanıtın

Video özeti nedir?

Video özeti, araştırmanızı okuyuculara kendi sözlerinizle tanıtmanıza ve başkalarına araştırmanızı neden okumaları gerektiğini söylemenize olanak tanıyan kısa videolardır. Bu kısa videolar (en fazla 2 dakika 20 saniye), yayınlanmış araştırmaların ilgi çekmesini sağlamanın, çalışmaların görünürlüğünü artırmanın ve akademik tanınırlığı yükseltmenin önemli bir yoludur. Video özetleri, Turkish Management Review'de ve TMR sosyal medya hesaplarında yayınlanacaktır.

İyi bir video özeti nasıl olmalı?

  • Bir video özeti kısa olmalıdır (en fazla 2 dakika 20 saniye olmalı).
  • Bir video özetinde açık ve net bir şekilde araştırmada hangi sorunun yanıtlandığı, konu hakkında neler yapıldığı ve hangi sonuçlara ulaşıldığı anlatılarak insanların daha fazlasını öğrenmek istemesi sağlanmalı.
  • Video özetinde görseller kullanılmalıdır: Video özetinde araştırmanın odağını açıklamaya yardımcı olacak görseller, çizelgeler, tablolar yer almalıdır. Üzerinde metin veya resim bulunan sunum slaytları kullanılıyorsa, slaytta çok fazla şey olmadığından emin olunmalı.
  • Video Özetinde Yazar Doğal olmalı, anlatımı ile izleyicileri etkileyebilmelidir.
  • Video özetinde herkesin anlayabileceği ve disiplinler arası okuyucunun etkilenebileceği bir dil kullanılmalı.
  • Sesin net olduğundan ve videoda arka plan gürültüsü olmadığından emin olunmalı.
  • İnsanların sadece videonunun özetine bakmaları değil, yayınını okumaları hedeflendiğinden, onlara videoyu izledikten sonra ne yapmaları gerektiği ifade edilmeli.

Tavsiye Edilen Teknik özellikler

Biçim: .mov, .mpg veya .mp4

Maksimum dosya boyutu: 100 MB

En-boy oranı: 16:9, kare piksel, deinterlace (yatay format en iyisidir)

Kare hızı: 24, 25 veya 30 fps

Çerçeve tipi: 1080p (min), 4K tercih edilir.

Video özetlerini gönderim şekli?

Video özetlerini editor@turmr.com adresine WeTransfer aracılığıyla gönderebilirsiniz. Video özetinin telif hakkı da yayın telif formu ile birlikte TMR'ye devredilmektedir. Video özeti içeriğinin resim, video kaydı, müzik ve ses kullanımı dahil olmak üzere gerekli tüm telif haklarına sahip olması gerekmektedir ve bu durum yazarların sorumluluğundadır.

Lütfen dosyanızı gönderirken Microsoft Word formatında yazılı bir transkript (sunduğunuz materyalin yazılı bir versiyonu) ekleyin. Bu, videonuzun herkes tarafından erişilebilir olmasını sağlamak içindir.

Video özeti ne zaman gönderilmeli?

Araştırmanız dergi editörleri tarafından yayınlanmak üzere kabul edilir kabul edildiğinde video özeti gönderilmelidir. Yayınınızı gönderirken video özeti hazır değilse ve daha sonra oluşturmayı planlıyorsanız, bu durumu Editöre bildirmelisiniz. Hakem değerlendirme süreçlerine göre yayının ve video özetinin farklı zamanlarda yayınlanması mümkündür.